Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

8 września uczniowie Szafera pochylili się nad kartami  powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej,  która była lekturą 12.  odsłony Narodowego Czytania.

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział:

….Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności

I z tą myślą nad Stawem Irydion w sąsiedztwie Pałacu Raczyńskich i Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego uczniowie klas I-V z inicjatywy prof. Jolanty Walaszczyk odczytali fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej. Urokliwe miejsce z zachwycającymi widokami sprawiło, że zamykając oczy, mogliśmy się przenieść w świat pozytywistycznej lektury nad rzekę Niemen,  dwór w Korczynie, zaścianek Bohatyrowiczów czy do Olszynki. Usłyszeć gwar chłopów pracujących w polu czy śpiew dziewczyn…Jednym z głównych haseł pozytywizmu był utylitaryzm, postrzegany  jako najwyższe dobro i nadrzędny cel moralnego postępowania każdego człowieka.

W powieści najważniejszymi hasłami są patriotyzm i praca. To one dają człowiekowi poczucie wspólnoty i stanowią źródło nadziei poprzez przypomnienie świetności narodu.

W tych trudnych czasach, jak to powiedział prezydent , książka ta przypomina nam Polakom, że my również przez lata żyliśmy pod obcym panowaniem, a mimo tego, nie daliśmy za wygraną i odzyskaliśmy ojczyznę, tożsamość narodową ,                       język i kulturę…

 

Jolanta Walaszczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content