BIBLIOTEKA SZAFERA ZAPRASZA DO KONKURSÓW!

Biblioteka Szafera zaprasza uczniów Technikum w Złotym Potoku do wzięcia udziału w dwóch konkursach:

 

Booktalking, czyli gawęda o książce

„Booktalking, czyli gawęda o książce”, ma na celu promocję czytelnictwa poprzez prezentację książek za pomocą technik teatralnych. Podczas konkursu uczniowie wcielają się w postać – mówią z perspektywy bohatera, przebierają się za niego, przynoszą rekwizyty związane z treścią utworu, odtwarzają scenkę ilustrującą przygodę, problem, postać. Wykorzystują muzykę, słowo i gest, żeby barwnie i ciekawie opowiedzieć o książce, po którą może sięgnie niejeden ze słuchaczy, zaciekawiony nietypowym przekazem.

Uczeń musi zastanowić się nad stylem prezentacji. Ma do wyboru kilka opcji:

 

  • Streszczenie fabuły, które polega na omówieniu najważniejszych wydarzeń aż do punktu kulminacyjnego, tak aby widz w najciekawszym momencie został z pytaniem, co będzie dalej, jaką decyzję podejmą bohaterowie, jak potoczą się ich losy.
  • Prezentacja głównego bohatera – uczestnik wybiera postać, którą chce zaprezentować, wyjaśnia okoliczności, które doprowadziły ją do znalezienia się w sytuacji,
    o której wcześniej uczeń opowiedział. Warto zastosować narrację pierwszoosobową, wcielając się
    w opisywaną postać. Można oczywiście stylizować wypowiedzi bohatera lub tylko przywoływać charakterystyczne dla niego słówka czy powiedzenia. Należy pamiętać o właściwej modulacji głosu, gestykulacji, mimice, aby w pełni oddać temperament, usposobienie czy też maniery językowe postaci.
  • Przedstawienie tylko jednego epizodu – uczeń nie skupia się na głównych wątkach, tylko na epizodzie, anegdocie. Kusi czytelnika, ale nie odkrywa przed nim pełnej treści.


Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby wymienione style ze sobą łączyć w jednej prezentacji. Ważne jest jednak to, aby wypowiedź miała przemyślaną kompozycję, wyraziste rozpoczęcie i zakończenie oraz zawierała odwołanie do najciekawszych fragmentów prezentowanej książki. Na prezentacje czekam do 31 maja !!!

 

 

„Bookshelf tour”, czyli pokaż swoją półkę z książkami

 

„Bookshelf tour”- w dosłownym tłumaczeniu to wycieczka po regale z książkami. Czytelnik oprowadza widza po półkach ze swoimi książkami, przedstawia książki swoich ulubionych autorów. Proszę, abyście przysłali jedno zdjęcie swojej półki z książkami, biblioteczki („Nie sprzątajcie, nie porządkujcie! Cyknijcie fotkę i wyślijcie!”).  Na zdjęcia czekam  do 21 maja!!!

 

 

                                                                                                                                                                                                                                          Jolanta Walaszczyk