Wieczornica Patriotyczna

Wieczornica Patriotyczna upamiętniającą

160 rocznicę Powstania Styczniowego

 

31 maja 2023 roku w Zespole Szkół w Złotym Potoku, odbyła się Wieczornica Patriotyczna, upamiętniająca 160 rocznicę Powstania Styczniowego w ramach projektu edukacyjnego: „Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”. Uroczystość o zasięgu lokalnym zgromadziła licznie zaproszonych gości m.in.: Urszulę Bauer- Śląskiego Kuratora Oświaty, p. Alicję Janowską- dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, p. Anitę Imiołek- zastępcę dyrektora Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, p. Jana Miarzyńskiego- Wicestarostę Częstochowskiego, p. Annę Dziewior- Zastępcę Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu, p. Urszulę Całusińską- Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu w Częstochowie, p. Adama Markowskiego- Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość”, dyrektorów szkół i placówek opiekuńczych oraz przewodniczących związków zawodowych, uczniów nie tylko Zespołu Szkół w Złotym Potoku, ale Szkół Podstawowych w Janowie, Lgoczance, Lusławicach i Piasku, Chór im. Zygmunta Krasińskiego, Janowski Klub Literacki, Zespół Folklorystyczny Janowianie, KGW Złotopotoczanki oraz rodziców uczniów . Wieczornicę  uświetnił również występ pana Adama Jarugi, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Koninie, który wygłosił wykład na temat historii Powstania Styczniowego na ziemiach Janowa, Złotego Potoku i okolic.

 

 

Wzruszająca uroczystość to przede wszystkim scenariusz, który poruszył serca zaproszonych gości i przypomniał  historię Polski z lat 1863/64.

Wieczornicę poprowadziły uczennice klasy III TŻ/R Zespołu Szkół w Złotym Potoku- Natalia Berdyn i Wiktoria Tomalska.

Po przemówieniu Dyrektor Zespołu Szkół w Złotym Potoku pani Beaty Wójcik oraz wystąpieniu zaproszonych gości, rozpoczęliśmy nasze patriotyczne popołudnie.

 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lgoczance, widowiskiem słowno-muzycznym „Można być wolnym, nosząc kajdany” pod kierunkiem pani Beaty Dwojak, zapoczątkowali część artystyczną wieczornicy. Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej  w Lusławicach i w Janowie pod kierunkiem pani Marioli Moskalik i pani Pauliny Śpiewak,  w wierszu i w piosence uczcili pamięć polskich powstańców.  Uczniów ze Szkoły Podstawowej w Piasku pod kierunkiem pani Beaty Dwojak,  zobaczyliśmy w przedstawieniu- Wolnym być…Marzenie każdego Powstańca. Janowski Klub Literacki, zaprezentowali poeci: Joanna Krzyżańska , Grażyna Ziętek , Ireneusz Bartkowiak i Ryszard Sidorkiewicz. Uczniowie z Zespołu Szkół w Złotym Potoku,  pod kierunkiem pani Jolanty Walaszczyk echa powstania styczniowego odnaleźli na kartach „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego i w krótkim przedstawieniu przypomnieli życie powstańców tamtego okresu.  Chór im.Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku  pod dyrekcją Danuty Leszczyńskiej- kierownika internatu Zespołu Szkół w Złotym Potoku wykonał utwory: “Bogurodzico dziewico”,  “Modlitwa o pokój”, “Ojcowski dom”. Ostatnim punktem wieczornicy był występ Zespołu Folklorystycznego „Janowianie”, który pod kierunkiem pani Katarzyny Nowickiej wykonał utwory: „Płynie Wisła”, „Hej na Krakowskim Rynku”, „Na Wawel”, „Mazur”.

Nie zabrakło również dźwięków poruszającej muzyki. Usłyszeliśmy grę na pianinie w wykonaniu  Jakuba Wójcika ucznia Szkoły Podstawowej w Janowie, który zagrał etiudę Stephena Hellera opus 45 nr 18 „Impatience” oraz grę na  skrzypcach w wykonaniu Olgi Turubyllo, uczennicy Zespołu Szkół w Złotym Potoku,  która wykonała utwóry: „Hymn powstańców” oraz „Białe róże”.

 

Podczas wieczornicy nastąpiło  rozstrzygniecie Powiatowego Konkursu Poetyckiego “Śladami walk o niepodległość” pod honorowym patronatem Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli.

 

 

Na koniec patriotycznej uroczystości przypomnieliśmy słowa  prymasa Stefana Wyszyńskiego, wypowiedziane w setną rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego:

„Gdy człowiek czy naród czuje się na jakimkolwiek odcinku związany i skrępowany, gdy czuje, że nie ma wolności, opinii i zdania, wolności, kultury i pracy, ale wszystko wzięte jest w jakieś łańcuchy i klamry, wszystko skrępowane jak stalowymi gorsetami, wtedy nie potrzeba kompleksów. Wystarczy być tylko przyzwoitym człowiekiem, mieć poczucie honoru i osobistej godności, aby się przeciwko takiej niewoli burzyć, szukając środków i sposobów wydobycia się z niej”.

Nad słodkim poczęstunkiem czuwały panie: Katarzyna Kowacka i Anna Wiśniewska. Przepiękne zdjęcia wykonane przez panią Magdalenę Śliwińską zarejestrowały naszą wieczornicę, zaś  sceneria “białego lasu” wykonana przez panią Julię Żurek na tle której rozgrywały się występy, dodała tajemniczości i powagi temu wydarzeniu.

 Jolanta Walaszczyk

Skip to content