Wycieczka dydaktyczna do Katowic

W dniu 27 września z inicjatywy prof. Sławomiry Musiał odbyła się wycieczka dydaktyczna do Katowic.

Celem wycieczki był udział uczniów Szafera w wykładach p.t.: „Osobliwości świata fizyki”, organizowanych przez Uniwersytet Śląski.  Wykłady te oparte są na przeprowadzanych na żywo eksperymentach. Prowadzą je naukowcy pracujący na co dzień w laboratoriach Instytutu Fizyki. Uczestniczyliśmy w dwóch wykładach: Światło- jak widzimy świat? i Woda -żywioł niezwykły.

Była to doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyć, uzupełnić lub powtórzyć swoją wiedzę z fizyki.

 

 

 

Zanim jednak zasiedliśmy w salach wykładowych Uniwersytetu Śląskiego, zwiedziliśmy Katowicką Strefę Kultury, w skład której wchodzi:  Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz  budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Nie obyło się również bez historii, bo jak wiemy Katowice , to kolebka polskiej tradycji, kultury i przede wszystkim historii. Pierwszym punktem był Pomnik Powstańców Śląskich upamiętniający trzy wystąpienia zbrojne ludności śląskiej przeciwko władzom niemieckim, mające na celu wywalczenie przyłączenia Górnego Śląska do Polski, znajdujący się w parku Powstańców Śląskich.

Drugim punktem był Zamek Będziński, czyli średniowieczna warownia obronna wzniesiona w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, która pamięta niejedną bitwę . W 1956 r. urządzono  w tym zamku Muzeum Zagłębia. Pod opieką przewodnika zwiedziliśmy głównie zbiory broni i uzbrojenia z dawnych wieków oraz okrągłą basztę, z której roztacza się przepiękna panorama.

Dzięki wycieczce dowiedzieliśmy się, że fizyka to przede wszystkim fascynująca nauka, a jej  prawa nie są takie trudne, o czym mogliśmy się przekonać słuchając wykładów i przyglądając się  niesamowitym doświadczeniom. Katowice zaś to duży ośrodek kulturalny, w którym funkcjonuje wiele instytucji kultury wpisanych do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwa śląskiego.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów będziemy się zmagać z trudnym światem fizyki , w otoczeniu wspaniałych instytucji życia kulturalnego Katowic.

Jolanta Walaszczyk

Skip to content