Szafer w Krakowie!!!

23 listopada 2022 r. uczniowie Szafera odwiedzili Kraków. Przygoda z nadwiślańskim miastem rozpoczęła się od zwiedzania pod opieką pani przewodnik Zamku Królewskiego i Wawelu.  Nazwa Kraków najprawdopodobniej według jednej wersji pochodzi od słowa krak, oznaczające kruka, według drugiej od imienia legendarnego księcia Kraka. Pierwsza znana pisemna wzmianka o Krakowie,  pochodzi z relacji Ibrahima ibn Jakuba z ok. 966 roku. Przed okresem panowania Mieszka I, Kraków był obronnym grodem plemienia Wiślan.  Zaś w latach 1038-1795 stolicą Polski.

Kościół Franciszkanów był drugim punktem naszej wycieczki. Przepiękna budowla pochodząca z XIII wieku, stała się siedzibą zakonu franciszkanów sprowadzonych do Krakowa przez księcia Henryka Pobożnego.  Słynie przede wszystkim z polichromii i witraży Stanisława Wyspiańskiego oraz wiernej kopii Całunu Turyńskiego.

 

Kolejnym punktem zwiedzania było Collegium Maius– najstarszy budynek Akademii Krakowskiej.  Początki Collegium Maius wiążą się z rokiem 1400, kiedy nastąpiła odnowa Akademii Krakowskiej.  Budowla była powiększana w ciągu XV wieku poprzez wykup sąsiednich budynków. W Collegium Maius na parterze mieściły się lektoria (sale wykładowe), a na piętrze Stuba Communis (izba wspólna), biblioteki i mieszkania profesorskie. Początki działalności muzealnej w Collegium Maius datowane są na XIX wiek.  W 1947 roku powołano Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego z siedzibą właśnie w tym miejscu. 

 

Dalej udaliśmy się na Rynek Główny, czyli centrum życia miasta. Zajrzeliśmy również do Kościoła Mariackiego. Wysłuchaliśmy hejnału z wieży Mariackiej i żeby podtrzymać tradycję, pomachaliśmy hejnaliście na szczęście. Kolejnym punktem były murowane, zadaszone Sukiennice powstałe w XIV wieku. Handel w Sukiennicach był istotnym źródłem dochodów miasta – zgodnie z królewskim przywilejem przyjezdni kupcy sukienni mogli sprzedawać swój towar tylko w tym miejscu.

 

Po przerwie obiadowej wróciliśmy na Wawel, aby zwiedzić Skarbiec Koronny, czyli wystawę zawierającą zbiór pamiątek pozostałych po panujących dynastiach królów Polski. Powstanie Skarbca Koronnego, tj. skarbca przechowującego oznaki władzy monarszej, wiąże się z koronacją Bolesława Chrobrego w Gnieźnie w 1025. Najstarszy inwentarz Skarbca Koronnego na Wawelu, sporządzony w 1475, wymienia m.in. trzy złote korony, dwa berła i jabłka, miecz koronacyjny, Biblię służącą do przysięgi, kosztowne relikwiarze i naczynia, przedmioty pamiątkowe, jak hafty królowej Jadwigi, czy miecze krzyżackie spod Grunwaldu.  

 

Następnie udaliśmy się na zwiedzanie prywatnych apartamentów królewskich, ciągu sal pierwszego piętra, zajmowanych w czasach królewskich przez króla oraz jego najbliższą rodzinę. Jest to mieszkanie w skrzydłach: południowym i wschodnim, składające się z jadalni, sieni, garderoby, i sypialni. Całość została urządzona w stylu renesansowym. Znajdują się tam meble włoskie oraz niderlandzkie, niemieckie i i włoskie obrazy, pochodzące  z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej, jak równie arrasy z kolekcji króla Zygmunta Augusta z serii roślinno-zwierzęcej i heraldyczno -inicjałowej.

 

Cała wystawa wzbudziła w nas ogromny zachwyt. Przepych i piękno ekspozycji utwierdzają w przekonaniu, że Polska to potężne państwo, które ma ciekawą i jakże burzliwą historię.

 

Pomimo listopadowej aury, nie czuliśmy zimna, gdyż Kraków to magiczne miejsce, a każda wizyta w tym mieście jest niepowtarzalna i niezapomniana.

 

 

                                                                                                          Jolanta Walaszczyk

Skip to content