Praktyki uczniów w Czechach

W dniach 23 kwietnia- 5 maja 12 uczniów klas II-IV technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz 4 uczniów kl. III technikum reklamy  Zespołu Szkół w Złotym Potoku pod opieką pani Agaty Wójcik i pani Iwony Cykowskiej, wyjechało do Ostrawy na praktyki zawodowe w celu  realizacji projektu ERASMUS PLUS, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, organizacja przyjmująca Educare et Labora.

Młodzież przez 2 tygodnie mieszkała w Low Cost Hotel w Ostrawie i pracowała w czeskich firmach, związanych z ich zawodem, czyli w restauracjach i agencjach reklamowych. Musiała wykazać się znajomością zawodu w grupie międzykulturowej oraz umiejętnością poruszania się w obcym państwie.

Projekt to nie tylko praca, ale także poznawanie kraju i jego kultury. Uczniowie zwiedzili Ostrawę, a w szczególności Ogród Zoologiczny oraz Pragę. Całodniowa wycieczka do Pragi, to oglądanie między innymi: Mostu Karola, najstarszego zachowanego mostu kamiennego świata, Zamku na Hradczanach , dawnej siedziby królów czeskich, który jest  największym pod względem zajmowanej powierzchni zamkiem na świecie, Katedry św. Wita oraz Ogrodów Królewskich.

Niezapomniana przygoda w Czechach już się zakończyła, ale umiejętności zdobyte przez uczniów w zakresie przedsiębiorczości i kreatywności, posługiwania się językiem obcym na pewno zaowocują na egzaminach  oraz w czasie praktyk zawodowych. Zaś zdobyte certyfikaty pomogą im w znalezieniu wymarzonej pracy i bycia bezkonkurencyjnym na rynku zatrudnienia.

 

To nie pierwszy taki wyjazd naszych uczniów na staże zagraniczne. Zespół Szkół w Złotym Potoku realizował już wyjazdy uczniów do Turcji, Włoch i i Anglii.

                                                                                                                 

   Jolanta Walaszczyk

Skip to content