MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru, to święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.

Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca. Od tego czasu święto jest obchodzone corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

 

Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu:

– promocję teatru,

międzynarodową wymianę informacji na temat teatru,

– pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru,

– uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym,

– wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich.

 

Tove Jansson powiedział: Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być…i jakimi są.

Uczniowie Szafera, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Teatru wzięli udział w Wielkim Teście Wiedzy o Teatrze (oczywiście online), przygotowanym przez nauczycieli języka polskiego- p. Jolantę Walaszczyk i p. Annę Iłczyk. Test został przeprowadzony na lekcjach języka polskiego w klasach 1-4, w dniach 29-30 marca. Składał się z 17 pytań. Uczniowie wykazali się świetną znajomością wiedzy o teatrze. Gratulujemy tym, którzy zdobyli wynik 100%, ale przede wszystkim dziękujemy uczniom za udział w teście i dobrą zabawę.

Pamiętajmy: Ze wszystkich widowisk ludzie najbardziej lubią teatr i cyrk, bo to są najwierniejsze zwierciadła ich życia, złożonego z udawania, zręczności i błazeństw (Aleksander Świętochowski).

                                                                                                                                                                                     Jolanta Walaszczyk