Dzień Edukacji Narodowej

 

„ Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu”- Eliza Orzeszkowa.

Do jednych z bardziej uroczystych dni w szkole należy Dzień  Edukacji Narodowej, dzień w którym młodzież szkolna, wyraża wdzięczność i uznanie dla pięknej, aczkolwiek trudnej pracy nauczyciela.

14 października 1773 roku Sejm Rzeczpospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej- pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako Dzień Nauczyciela.

Nauczyciel – przewodnik, pośrednik, mistrz w swojej profesji, powołany do przekazywania swego mistrzostwa i n n y m – wychowankom, uczniom, którzy siedzą naprzeciw niego w ławkach czy za stolikami – i którzy mu zawierzyli. Zawód, którego orientacja przebiega bezpośrednio ku osobie drugiego człowieka, obejmując jego życie psychiczne z całą tą nieuchwytną sferą osobowości, duchowości, intelektu, emocji, które są najistotniejszym składnikiem człowieczeństwa.

Dobry wychowawca, to taki, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.

 

Również nasza społeczność szkolna przyłączyła się do tego święta i Samorząd Uczniowski wraz ze swoimi opiekunami panią Anną Iłczyk i Julią Żurek oraz Katarzyną Lampą przygotowała uroczystą akademię.

Było zarówno lirycznie, kiedy uczniowie recytowali wiersze poświęcone pracy nauczyciela. Jednak również  i śmiesznie, gdy szkolne życie opisał skecz pt.: “Panie sprzątające”. Uczniowie specjalnie na dzisiejszą uroczystość pod czujnym okiem swojej koleżanki Angeliki Giszterowicz przygotowali też specjalny  układ taneczny. Zwieńczeniem uroczystości były utwory muzyczne przygotowane  i wykonane przez Olhę Turutylo i Anastasiię Hrytsai. Dziewczęta wykonały :”Experience”, “Despacito” i “Piraci z Karaibów”.

Z  okazji Dnia  Edukacji Narodowej,  pragniemy Dyrekcji,  wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi złożyć najserdeczniejsze życzenia :dużo zdrowia, uśmiechu na co dzień , satysfakcji z pracy i spełnienia marzeń. Życzymy także dużo dobroci od ludzi, pogody ducha i radości z życia, prostej ścieżki w gąszczu codzienności.

Skip to content